Wszystkie części mebli do sklepów, punktów gastronomicznych i lokali usługowych, powinny być dopasowane do rodzaju działalności firmy. Dotyczy to również takich elementów, jak lady kasowe, które muszą też ułatwiać proces obsługi klienta. Znaczenie ma także jakość ich wykonania, materiały z jakich są zrobione oraz to, czy wyglądają estetycznie. Na co zwrócić uwagę, kupując lady kasowe?

Budowa kontuaru kasowego – niezbędne elementy

Wielu projektantów wnętrz uznaje strefę kasy za serce sklepu, lokalu gastronomicznego czy usługowego. Z punktu widzenia pracowników jest to rzeczywiście jedno z tych miejsc, które są najczęściej używane. Dlatego też musi być wygodne i dopasowane sposobu oraz zakresu obsługi klienta w danej firmie.

Jak dopasować lady kasowe do potrzeb firmy? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

Ile jest miejsca w lokalu na kontuar kasowy? Należy wybrać takie miejsce, które będzie wygodne dla klienta, widoczne oraz łatwe do znalezienia. Najlepiej, gdy lady kasowe są na końcu ciągu komunikacyjnego, który prowadzi klienta do kasy.

Jaki rodzaj lady jest potrzebny? Warto się zastanowić, czy lada powinna zawierać takie elementy, jak:

  1. ergonomiczne stanowisko służące do montażu kas sklepowych,
  2. wbudowany w blat lub umieszczony w innym miejscu czytnik kodów kreskowych,
  3. otwory na kable od urządzeń znajdujących się na ladzie np. kasy,
  4. otwory w ladzie np. na klipsy zabezpieczające odzież czy elektronikę, by można było je szybko i wygodnie schować po zdjęciu z towaru.

Czy do lady można  domontować elementy dodatkowe? Takie moduły to np. słupki i panele perforowane do wieszania haków, półek czy zawieszek służących do eksponowania towarów impulsywnych (kupowanych pod wpływem impulsu, takich jak np. drobne słodycze itp.).

Jakie jeszcze wymogi ma firma względem kontuaru kasowego? Takie elementy można ustalić, np. wypisując listę rzeczy, jakie powinny znajdować się w pobliżu stanowiska kasjera oraz czynności , które będą tam wykonywane.

Ważnym elementem jest również oświetlenie strefy kas. Należy je dopasować do wystroju wnętrza, nie zapominając jednak o aspekcie użyteczności. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie najmocniejszego oświetlenie nad strefą kas, nie tylko po to, by pracownicy doskonale wszystko widzieli, ale także by klienci zwrócili uwagę na to miejsce w lokalu.

Lady kasowe – jaki blat wybrać?

Istotną kwestię stanowi także materiał, z jakiego lada jest wykonana. Powierzchnia blatu w lokalach, gdzie panuje duży ruch, narażona jest na ścieranie. Wybierając rodzaj blatu, należy mieć to na uwadze. Najpopularniejsze materiały, z jakich wykonuje się lady kasowe, to płyta meblowa laminowana, drewno i stal. Ta ostatnia propozycja jest też najbardziej odporna na ścieranie, podobnie jak twarde drewno. Są to droższe materiały od płyty meblowej, ale ich trwałość jest tak wysoka, że z pewnością jest to opłacalna inwestycja. Lada wykonana ze stali czy drewna przez długi czas będzie spełniała swoją funkcję.

Z punktu widzenia funkcjonalności stalowe lady kasowe polecane są do lokali, gdzie jest np. chemia albo twarde i ciężkie przedmioty, takie jak narzędzia, części samochodowe itp. Stal odporna jest na działanie chemikaliów i jest też twarda, więc nie odpryskuje i nie odkształca się (zależy od grubości i rodzaju stali). Kolejną zaletą stalowej lady kasowej jest jej gładka powierzchnia, dzięki czemu jest ona łatwa do czyszczenia – to dlatego w kuchniach restauracyjnych i hotelowych stosuje się metalowe blaty.

Blat wykonany z twardego drewna jest z kolei idealny do sklepów odzieżowych, spożywczych i wszystkich tych lokali, gdzie blat nie jest stale narażony na powstawanie zabrudzeń trudnych do wyczyszczenia. Należy pamiętać, że musi zostać dobrze zakonserwowany i np. pokryty lakierem czy woskiem.

Lady kasowe jako element wystroju

Wszystkie meble do firmy stanowią ważną część wystroju wnętrza, dlatego muszą zostać dobrane w taki sposób, by stanowiły spójną całość razem z pozostałymi elementami, znajdującymi się w pomieszczeniu.

Lady kasowe wykonane z metalu oraz z metalu łączonego z drewnem są bardzo popularne w ostatnim czasie. Spowodowane jest to modą na wystroje industrialne. Tak stylizowane wnętrza można często podziwiać w kawiarniach, restauracjach, hotelach czy sklepach. Spójna, modna i estetycznie urządzona przestrzeń sprawia, że klienci chętniej odwiedzają starannie zaaranżowane lokale.

By modnie, ale też i wygodnie urządzić wnętrze, warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta oraz zainwestować w meble robione na wymiar. Jeśli szukasz doświadczonej firmy, która wykona je dla Ciebie z dbałością o każdy detal – zachęcamy do kontaktu!