Magazyny składujące towar na paletach, muszą być wyposażone w regały paletowe o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i mocnej konstrukcji. Najlepszym surowcem do budowy tego rodzaju mebli magazynowych, jest stal. Jak dobrać odpowiedni regał paletowy?

Magazyny wysokiego składowania – definicja i klasyfikacja

Magazyn wysokiego składowania to nazwa potoczna, która dotyczy gospodarki magazynowej. Jaka wysokość magazynu wg polskiego prawa sprawia, że uznaje się go za magazyn wysokiego składowania? Obowiązujące przepisy, m.in. dotyczące BHP, nie definiują jasno, czym jest magazyn wysokiego składowania. Wynika z tego, że w Polsce nie można mówić o prawnie unormowanej definicji tego rodzaju magazynu.

Oto kilka rodzajów podziałów magazynów:

  1. Podział ze względu na wysokość składowania:
  • do 4,2 metra – niskie składowanie,
  • od 4,2 do 7 metrów – średnie składowanie,
  • od 7 do 25 metrów i wyżej – wysokie składowanie zwane także wielokondygnacyjnym.
  1. Podział ze względu na wysokość budynku:
  • do 12 metrów – niskie,
  • do 25 metrów – średniowysokie,
  • do 55 metrów wysokie,
  • powyżej 55 metrów – wysokościowe.

W przypadku, gdy w magazynie o wysokości ponad 12 metrów znajdują się regały wypełniające przestrzeń do jego maksymalnej wysokości, można go nazwać magazynem wysokiego składowania.

Nowoczesne magazyny coraz częściej budowane są w taki sposób, że regały paletowe stanowią jednocześnie konstrukcję nośną dachu i ścian – są nierozłącznie związane z układem technologicznym magazynu. Takie obiekty często nazywa się magazynami wysokiego składowania, ponieważ stosowane tam regały paletowe (samonośne czy wsporcze) są elementami konstrukcji nośnej, a strefa składowania jest obsługiwana np. przez automatyczne układnice, dźwigi czy wózki widłowe z podnośnikami.

Nie tylko wysokość obiektu, ale także rodzaj wyposażenia technicznego wpływa na kryterium stosowania nazwy „magazyn wysokiego składowania”. Często w skład takiego wyposażenia wchodzą: rampy przeładunkowe, bocznice, place manewrowe, układnice i dźwignice regałowe, przenośniki oraz transportery.

Regały paletowe – co jest ważne w konstrukcji?

Najistotniejsze dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa są odpowiednie materiały i jakość wykonania regału. Regały paletowe powinny być prawidłowo zmontowane. Co to oznacza? Cała konstrukcja regału musi być stabilna – ten problem najczęściej występuje w niskich magazynach. W tym kontekście ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w tym takich elementów, jak np. twarde podłoże, na którym regały będą mogły mocno i stabilnie stać. Co więcej, wszystkie elementy regału muszą do siebie ściśle przylegać i tworzyć jedną, mocną konstrukcję, odporną na np. zniszczenia spowodowane uderzeniem wózka widłowego.

Regały paletowe muszą być dopasowane do pomieszczenia, a więc najlepiej wykonać je na zamówienie, szczególnie jeśli pomieszczenie magazynowe ma nietypowe wymiary. Tu także przydatna jest pomoc eksperta – projektanta, który wie, jak regał musi być skonstruowany, by spełniać swoje zadanie. Regały paletowe projektowane przez specjalistów są wygodne dla pracowników magazynu, ponieważ projektanci i konstruktorzy  wiedzą, jakie musi być światło między półkami (odległość jednej półki od drugiej), by można było bez przeszkód zdjąć z regału towar.

Materiały i wykonanie

Regały paletowe składają się z pionowych ram oraz półek lub poziomych belek zwanych trawersami. Najczęściej są one wykonane z zamkniętych profili. Tego rodzaju meble magazynowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, ponieważ najczęściej wykonywane są z blachy walcowanej na zimno. Grubość blachy, z jakiej jest wykonana rama czy półki, musi być dopasowana do rodzaju towaru, jaki będzie na nich składowany. Najczęściej wykorzystuje się takie grubości jak: 1,85 mm, 2,2 mm, 2,5 mm. Te parametry sprawiają, że regały paletowe mogą utrzymać ciężar nawet 30 000 kg na pole (wyliczenie dotyczy ramy regału) lub 2250 kg obciążenia miejsca paletowego – to przykładowe obciążenia.

Regały paletowe dostępne w naszej ofercie mogą zostać dopasowane do potrzeb klienta, ponieważ dysponujemy parkiem maszynowym umożliwiającym cięcie laserowe blach, proszkowanie stali, spawanie i wiele innych usług. Na naszych regałach można przechowywać nie tylko towar spaletyzowany, ale także niewymagający stosowania palet do magazynowania.

Stawiamy nie tylko na najwyższą jakość wykonania, ale także na estetykę, dla tego oferujemy także regały paletowe malowane proszkowo. Co więcej, nasi eksperci doradzą, jakie parametry techniczne regałów wybrać i dopasują je do potrzeb magazynu.