Sklepy przy stacjach paliw muszą zaspokoić zróżnicowane potrzeby klientów. Dlatego chociaż są niewielkie, często oferują szeroki asortyment. To oznacza, że kluczowe w ich aranżacji jest optymalne wykorzystanie powierzchni, przy założeniu, że towaru będzie dużo, a niektóre produkty będą się zmieniały w zależności od sezonu. Jak dobrać meble do stacji paliw tak, by mogły sprostać wyzwaniom, z którymi muszą się mierzyć?

Meble do stacji paliw prezentują różnorodny asortyment

Nigdy nie wiadomo, na co będzie miał ochotę kierowca i pasażerowie, których trasa przebiega obok stacji paliw. Poza tym, może się zdarzyć, że w pojeździe coś się zepsuje i potrzebne będą części zamienne albo specjalistyczne preparaty. Z tego powodu w sklepie przy stacji powinny się znajdować różnego rodzaju produkty – od spożywczych, przez gazety, czasopisma i mapy, aż po oleje i inne towary, potrzebne do tego, by samochód działał bez zarzutu. Jak je wszystkie zmieścić w sklepie o stosunkowo niewielkiej powierzchni i jeszcze do tego zaprezentować tak, by ekspozycja wyglądała atrakcyjnie, a klient nie miał wrażenia bałaganu? Najlepiej wykorzystać dedykowane meble do stacji paliw, takie jak:

  • regały na prasę,
  • regały na płyty CD i DVD,
  • regały na drobne słodycze lub tabletki, stanowiące element modułu kasowego,
  • zamykane gabloty na cenne produkty,
  • regały branżowe (np. na narzędzia).

Wyposażenie stacji paliw dedykowane konkretnym kategoriom produktów sprawi, że każdy towar, w zależności od rodzaju, będzie mógł zostać wyeksponowany w sposób, który najlepiej zaprezentuje jego zalety. Ponadto to rozwiązanie ułatwi klientom sięganie po poszczególne towary – np. łatwiej wyciągnąć gazetę z dedykowanego regału niż ze stosu na stole ekspozycyjnym.

Oznaczenia kategorii na meblach

Warto pomyśleć jeszcze o oznaczeniu mebli informacją, jakiego rodzaju produkty są na nich wystawione np. napoje albo przekąski. Dzięki temu już z daleka można będzie zobaczyć, co znajduje się w poszczególnych częściach sklepu, co znacznie ułatwi klientom poruszanie się po lokalu.

Znaczna część asortymentu zmienia się w zależności od pór roku

Sklepy działające przy stacjach paliw, z racji tego, że proponują m.in. preparaty, narzędzia i części do samochodów, muszą w dużym stopniu uzależniać ofertę od pór roku. Zimą potrzeby kierowców będą inne niż latem. Asortyment, na który jest w danym okresie szczególny popyt, powinien być, więc wyróżniony – w ten sposób klienci bez trudu odnajdą to, czego szukają i wzrosną szanse na sprzedaż większej części sezonowego asortymentu. Z tego powodu warto go umieszczać na stołach ekspozycyjnych albo w gablotach z podświetlanymi półkami. Tego typu meble do stacji paliw sprawią, że można go będzie łatwo zauważyć.

Wyposażenie stacji paliw dostosowane do aktualnego asortymentu

Sezonowe zmiany ekspozycji oznaczają, że po kilku miesiącach na tych samych półkach trzeba umieszczać produkty o innej wielkości. Warto wtedy zastosować rozwiązanie, które pozwoli dopasować wyposażenie stacji paliw do rozmiarów towarów, które są aktualnie wystawiane. Pozwalają na to regały z perforowanymi słupkami konstrukcyjnymi, umożliwiającymi zmianę wysokości półek, a nawet ich głębokości. Z ich pomocą można tak dostosować meble do stacji paliw, by zmieściły jak największą ilość asortymentu i jednocześnie pozwalały na korzystną ekspozycję towaru.

Wytrzymałość – kluczowe kryterium przy wyborze mebli do stacji paliw

Niektóre elementy, składające się na standardowy asortyment sklepów przy stacjach paliw, mają stosunkowo dużą wagę. Do takich towarów można zaliczyć m.in. kanistry z płynem do chłodnic. Meble do stacji paliw powinny być na tyle wytrzymałe, by móc je z łatwością utrzymać. Dlatego też warto sprawdzać, jak duże obciążenie mogą udźwignąć poszczególne elementy wyposażenia meblowego.

W Vonart gwarantujemy wyłącznie solidne wyposażenie stacji paliw, które może bez trudu znieść większe obciążenia. Jeśli potrzebujesz kompletu mebli, składającego się m.in. z modułu kasowego, regałów różnego rodzaju, gondol, gablot i stołów ekspozycyjnych – skontaktuj się z nami! Chętnie wykonamy zestaw mebli dostosowany do Twoich wymagań.