Dokładne pokrywanie elementów metalowych dwuskładnikową farbą to stosunkowo nowe rozwiązanie. Odbywa się ono w specjalistycznych parkach maszynowych, ponieważ wymaga odpowiedniego sprzętu. Przy tej technologii ważne jest także dobre przygotowanie powierzchni. Przeczytaj, na czym polega lakierowanie proszkowe i czy odpowiednio zabezpiecza metal przed działaniem rdzy.

Lakierowanie proszkowe – jak wygląda proces malowania?

Każda firma, która proponuje lakierowanie proszkowe, musi posiadać odpowiednio przygotowany park maszynowy oraz wyszkolony zespół ludzi. Dlaczego? Ta technologia nakładania farby wymaga specjalistycznych urządzeń, przystosowanego miejsca oraz wykwalifikowanych lakierników.

Przygotowanie powierzchni

Ten rodzaj nakładania farby wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Metal musi zostać pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń np. pyłów, które tkwią w zakamarkach czy spawach.  W tym celu najlepiej skorzystać z technologii ultradźwiękowej – to dzięki niej można wydostać każde zanieczyszczenie, nawet to, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Nasz park maszynowy z takiego właśnie rozwiązania korzysta – stosujemy automatyczne, ekologiczne i ultradźwiękowe  oczyszczanie powierzchni. Tak dokładne oczyszczanie gwarantuje odpowiednie przyleganie nakładanej farby do powierzchni.

Nakładanie farby

Lakierowanie proszkowe to natryskiwanie farby specjalnym pistoletem. Ta technologia sprawia, że farba dochodzi do każdego zakamarka. Co więcej, tworzy idealnie równą powierzchnię, dzięki czemu jest ona estetyczna i doskonale zabezpieczona przed wilgocią – woda nie dostaje się na surową powierzchnię metalu, a więc nie powstaje rdza.

Farba, którą stosuje się do lakierowania proszkowego, składa się między innymi z dwóch komponentów:

 • cząsteczki żywicy, które tworzą twardą warstwę ochronną,
 • pigmentu, który nadaje kolor.

Lakierowanie proszkowe – utrwalanie powierzchni

Kolejnym krokiem jest nagrzewanie pokrytych farbą elementów do około 140-200°C. Na tym etapie, nałożony proszek zostaje stopiony i ulega polimeryzacji. Dzięki temu procesowi powstaje powierzchnia odporna na:

 • chemikalia,
 • wysoką i niską temperaturę,
 • korozję,
 • uszkodzenia mechaniczne,
 • ścieranie.

Lakierowanie proszkowe – zalety

Lakierowanie proszkowe pozwala na uzyskanie różnych efektów wizualnych. W tej technice stosuje się wiele kolorów, a powierzchnia może mieć różną grubość. Co za tym idzie, może mieć również różną strukturę.

Powierzchnia pokrywana farbą w procesie lakierowania proszkowego jest:

 • twarda i bardzo odporna,
 • estetyczna – w zależności od tego, jak grubo zostanie nałożona farba, można uzyskać idealnie gładką powierzchnię, która maskuje niedoskonałości powstałe w wyniku obróbki mechanicznej,
 • ekologiczna – w tym procesie nie są emitowane do środowiska rozcieńczalniki i rozpuszczalniki.

Lakierowanie proszkowe jest wydajne, ponieważ prawie cały materiał malarski zostaje wykorzystany podczas natryskiwania. Co więcej, ta technologia jest ekologiczna, także ze względu na to, że pozwala na oszczędności energetyczne – przy tym malowaniu można stosować zamknięte układy wentylacyjne.

Lakierowanie proszkowe – cena usługi

Cennik lakierowania tego rodzaju nie jest jednoznacznie określony, ponieważ najczęściej taką usługę wycenia się indywidualnie. W związku z tym, że jest tak wiele możliwości, jeśli chodzi o lakierowanie proszkowe, cena zależy między innymi od:

 • ilości powierzchni lub elementów do polakierowania,
 • wielkości i szczegółowości detali, które klient chce proszkowo polakierować,
 • terminu wykonania zlecenia,
 • grubości warstwy – im jest ona grubsza, tym większa jest ilość zużytej farby.

Lakiernia proszkowa: Wrocław – co proponujemy naszym klientom?

Mamy dobrze wyposażony park maszynowy, a nasi pracownicy tworzą zgrany i wykwalifikowany zespół. Dzięki temu u nas lakierowanie proszkowe jest dokładne i wykonane na najwyższym poziomie. Stawiamy zawsze na najlepszy efekt, a do tego wykonujemy zlecenia zgodnie z założonym terminem. Nasze systemy ultradźwiękowe do oczyszczania powierzchni są ekologiczne i bardzo dokładne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lakierowanie proszkowego, skontaktuj się z nami! Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.